Fabrika Havalandırma Sistemleri

Fabrika Havalandırma Sistemleri

Fabrika havalandırma sistemleri, kullanıldıkları alanlarda daha kaliteli ve nefes almaya uygun bir havanın bulunmasını sağlayan sistemlerdir. Bunlar özellikle çeşitli alanlarda üretim yapılan fabrikalarda büyük değer taşımaktadır. Özellikle çeşitli kimyasal maddeler ile çalışılan, boya, toz gibi etkenlerin ortamın havasını kirlettiği fabrikalar, mutlaka iyi bir havalandırma sistemine sahip olmalıdır. Bu nedenle fabrika havalandırma sistemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak önemlidir.

Fabrika Havalandırma Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Fabrikalarda kurulan bu profesyonel sistemlerin en önemli özelliği, içeride bulunan havanın daha kaliteli ve insan sağlığına zarar vermeyen biçimde düzenlenmesine yardımcı olmasıdır. Bazı fabrikalarda yapılan üretimde kullanılan malzemelerden ötürü, aşırı bir hava kirliliği oluşabilir. Yoğun toz, kimyasal maddelerin yaydıkları zararlı gazlar gibi etkenler, bu alanda çalışan kimselerin yaşamını tehdit derler. Yapılan araştırmalar, bahsedilen ortamlarda uzun süre çalışan kimselerin solunum hastalıklarına yakalanmasının kaçınılmaz olduğunu ortaya koymaktadır. Buradan hareketle fabrikalarda iyi bir havalandırma sisteminin kurulması yasal bir zorunluluktur. Zira bu sistemler yalnızca havayı temizlemekte değil, içeride kullanılan tehlikeli, yanıcı, patlayıcı malzemelerin yangın riski oluşturmasına karşılık bir önlem olarak kabul edilmektedir.

Fabrika Havalandırma Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Başarıyla kurulan fabrika havalandırma sistemleri öncelikle çalışılan ortamda ne kadar zararlı maddeler kullanılırsa kullanılsın, bunların çalışanların sağlığını olumsuz etkilemesine engel olurlar. Ayrıca bu sistemler daha temiz ve hijyenik bir ortamda üretim yapmaya imkan sunarlar. Yalnızca yanıcı, patlayıcı veya kimyasal maddelerin kullanıldığı fabrikalarda değil, üretim yapan tüm fabrikalarda bu sistemlerin kullanılması esastır.

Örneğin yiyecek ve içecek üretimi ile uğraşan fabrikalarda, ortamın havasının temiz olması, üretilen yiyecek maddelerinin daha hijyenik koşullarda imal edilmesine yardımcı olur. Çünkü havada biriken toz ve benzeri maddelerin yiyecek maddelerine yapışması ve onları sağlıksız bir hale dönüştürmesi söz konusudur. Bununla birlikte yüksek ısı ile çalışan üretim makinelerinin sürekli olarak yükselttiği ortam ısısı, iyi bir havalandırma sayesinde düşürülebilir.

Bu sistemlerin bir başka avantajı ise, içeride kötü kokuların oluşmasına engel olmaktır. Özellikle yemekhaneler, çok sayıda kimsenin çalışmak durumunda kaldığı dar alanlar, yeterince havalandırılmazsa, bir süre sonra içeride ağır kokuların oluşması kaçınılmazdır. Havalandırma sistemleri, bunları engellemektedir.

Fabrika Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yüksek kaliteye sahip fabrika havalandırma sistemleri içeride bulunan kalitesiz havayı vakum ile çekme gücüne sahiptir. Bu vakum oldukça güçlü olduğu için hava içerisinde bulunan zararlı partiküllerin de çekilerek temizlenmesi mümkün olabilmektedir. Bu sayede ortamda bulunan kirli hava tamamen temizlenmiş olmaktadır. Bu sistem, sahip olduğu özellik ile, içeride bulunan kalitesiz havayı çekerek temizlerken, dışarıdaki temiz havayı da diğer bir yandan içeri aktarmaktadır. Böylelikle kapalı alanın havası sürekli surette yenilenmekte, içeride her daim canlı ve temiz bir hava bulunabilmektedir. Bu sistemler oldukça dayanıklı ve güçlü olduğundan, bir kez kurulduktan sonra uzun yıllar boyunca sorunsuzca kullanılabilirler.